Natvrdlí

Lukáš Miffek

 Lukáš Miffek (1978) studoval v letech1999-2005 na Akademii výtvarných umění v Praze, v Ateliéru malby u prof. Antonína Střížka a u prof. Michaela Rittsteina. Lukáš Miffek se na současné české výtvarné scéně prosadil jako malíř s výrazně osobitým a celistvým tvůrčím projevem. Vytvořil si originální, nezaměnitelný styl plošnou, ilustrativní, stylizovanou formou a výrazným kolorismem. Pracuje v prostoru stvořeném spíše pro srdce než pro intelekt a formou obrazové metafory, grotesky a parodie vypráví příběhy, založené na realitě všedního dne, často s retro pohledem. Nachází kouzlo v banálnosti.

Jeho tvorba, rozvíjená systematicky v cyklech, je figurativní, s důrazem na obsahovost a epické sdělení. Vědomě balancuje na hranici kýče. Autor nahlíží na svou tvorbu spíše jako na hru, nikoli jako na přesnou transkripci skutečnosti a zachycení reálných vztahů. Jeho malířská symbolika nemá fixní význam, obraz je souhrou vícerých možných interpretací v různých významových rovinách. Aspekt hříčky, nadsázky, humoru, ironie je patrný nejen z děl samých, název obrazu je často klíčem k jeho transponované interpretaci. V procesu svého kreativního myšlení laboruje s principem neočekávaných a náhodných vztahů. Je fascinován souvztažností uvěřitelného a neuvěřitelného světa kolem nás.

Jitří naši fantazii i základní smysly a pudy (chuťové, sexuální). Přiznává svou zálibu ve starých autech. Jádro a specifikum jeho tvorby představují obrazy „retro“ žen, filtrované přes oblast libida. Jejich „hrdinky“ odkazují humornou formou k současné sexualitě. Do umělcova tématického rejstříku neodmyslitelně patří také kritická reflexe pop-artových prvků konzumu či obhajoba českých tradic (cykly „Lidové kroje“, „Cibulák“).

 

Rea Michalová

 

 

Více informací na: www.miffek.cz

 

Tatra v rohlíku

 

Časovka

 

Deus ex machina

 

Trocha luxusu