Natvrdlí

Karel Jerie

 

Karel Jerie (1977) studoval malířství na Akademii výtvarných umění v Praze v Ateliéru prof. Antonína Střížka (1999-2001) a v Ateliéru prof. Michaela Rittsteina (2001-2005). Jedinečnost výtvarného díla Karla Jerie se manifestuje v bravuře malířského podání a v jedinečné kreslířské virtuozitě, která je neodmyslitelně spjata s jeho komiksovou tvorbou. Stylová vyhraněnost autorovy figurativní malby spočívá v  jeho neomezené fantazii a ve  schopnosti transponovat ideu do fantaskního příběhu na pomezí reality a fikce. Vytváří fascinující výpravné „story“ o osudech novodobých hrdinů, démonů, supermanů, mutantů, imaginárních bytostí, inspirovaných sci-fi filmy a počítačovými hrami.

Jeho tvorbu charakterizuje několik tématických celků. V souboru „Staronové příběhy“ (2002-2005) neklasicky pracuje s klasickými, biblickými a mytologickými náměty nebo výtvarnými předobrazy. V cyklu „Hrdinové naší doby“ (2005) realizuje sérii imaginárních portrétů, mutantů postmoderní doby. V roce 2005 začal pracovat na dílech s tématikou lesa. Jedním z jeho  nejvýraznějších inspiračních zdrojů se stali houbaři, které zachycuje v různosti jejich charakterů při typicky české sběratelské vášni.

Cyklus „Houbaři“  zahrnuje i fantastické lesní příběhy se současnými  mykologickými Supermany a portréty houbařů („Mykózy“). „Poslední leč“ (od 2008) rozvíjí příběh honu a myslivecké zábavy, kdy lovenou zvěří je „Dentodont“, oživená zubní pasta. V dalších plátnech se vrací k prehistorickým dinosaurům a pterodaktylům a projektuje je do budoucnosti (cyklus „Lovci dinosaurů“). Karel Jerie využívá historické souvislosti i novodobé skutečnosti k autentickým sdělením, která okořeňuje svým nezaměnitelným smyslem pro humor a nadsázku.

Rea Michalová

 

Více informací na: www.kareljerie.cz

 

RAF, 120 x 150, 2010

 

Černý jezdec, 130 x 150, 2010

 

Svítání v Kameničkách, 60 x 70, 2010